Svet se trenutno suočava sa opasnom epidemijom, tačnije virusom COVID-19. Nema sumnje da će ovo trenutno stanje uticati na naredne mesece, pa i godine u poslovanju svake industrije rada.
Mnoge države su uvele potpuno vanredno stanje, gde je zabranjena svaka vrsta kretanja i ljudi su smešteni u kućne karantine, što znači da se posao obavlja od kuće, gde je to moguće.
Oni koji se sećaju čuvenog govora Bila Gejtsa (Bill Gates) na TED konferenciji, održanoj marta 2015. godine, i koji su pažljivo slušali i uzeli u obzir mogućnost da se ovako nešto desi, sigurno nisu zatečeni u situaciji izolacije, koja podrazumeva smanjeno kretanje i rad od kuće. Imali su kada da se pripreme.
Mnoge veće i uticajne kompanije, kao što su Google, Microsoft, Twitter, Hitachi, Apple, Amazon, Chevron, Salesforce, Spotify, bile su prinuđene da svojim radnicima omoguće posao od kuće. Međutim, i one manje nemaju mnogo izbora usled proglašenja pandemije. Mnogi radnici će se po prvi put oprobati u ovakvom vidu rada i to ne treba da ih plaši. Ovo će samo pokazati kolike prednosti nam mogu doneti nove tehnologije, alati i platforme, pa i neki novi načini rada, koji se kasnije mogu implementirati u svakodnevne rutine.
Ovaj tekst će vas kratko uputiti u to na koje načine možete iskoristiti prednosti svoje pozicije i koji su alati dostupni svima, kako bi olakšali obavljanje posla, bez obzira na to u kojoj industriji radite.
Situacija jeste stresna i sve deluje prilično ograničeno, ali zaista ne mora da bude tako. Brojni negativni naslovi, briga o najbližima, strah od bolesti, potresne vesti mogu dovesti do stadijuma panike, koja se leči globalnim fenomenom: gomilanjem namirnica. Međutim, sve dok imate parče svog interneta, računajte da svet nije stao, te da nikakva zaliha ni nalet panike neće biti potrebni.
Izazovi u ovakvom radu svakako da postoje i oni su neosporni. Uzmimo u obzir samo osećanje izolovanosti ili osećaj da se sve odvija mimo vas. Recimo i to da se usamljenost smatra jednim od najvećih izazova sa kojima se suočavaju zaposleni u radu od kuće, što može dovesti do manje motivisanosti i produktivnosti. Ipak, moguće je sve ove faktore premostiti ili neutralisati upotrebom digitalnih alata ili praktikovanjem aktivnosti koje podižu nivo motivisanosti i unapređuju produktivnost.
Novonastalu situaciju u kojoj je većina prinuđena na remote posao ne bi trebalo gledati kroz dioptriju „neproduktivnosti”, udobne sofe, lenčarenja, već u njoj uvideti i pozitivne strane. Na primer, ukoliko radite u kompaniji u kojoj praksa remote poslova nije popularna, vrlo lako može doći do promene stava u poslovnoj politici.
U ovoj situaciji će se istaći oni radnici koji su pogodni za ovakav vid saradnje, što kompanijama može višestruko koristiti. Najlakše će se na novonastalu situaciju navići stručnjaci kao što su virtuelni asistent, copywriter, online PR ili SEO ekspert. Za ove poslove dovoljni su laptop i internet, pa samim tim i prelazak iz kancelarije u dom nije veliki šok.
Jedna od odlika rada od kuće jeste veća produktivnost radnog kadra. Recimo samo da je smanjen faktor ometanja, ali i da zaposleni više vremena dnevno provede u poslu ako radi od kuće. Pored toga, treba pomenuti i da su ređi međuljudski konflikti, radnici su odmorniji, a i zabeležena su ređa bolovanja.
Dakle, kompanija je već na dobitku. Treba dodati i da su kompanije koje pružaju priliku rada od kuće mnogo atraktivnije na tržištu rada, te pre mogu doći do kvalitetnijeg radnog kadra, a uz to mogu i uštedeti, jer možda stotine kvadratnih metara neće biti neophodno za nesmetano obavljanje posla.
Ukoliko ste prinuđeni da vršite remote posao, odnosno da radite od kuće, postoje neki saveti kojih se treba pridržavati kako posao ne bi trpeo i kako bi sve i dalje bilo obavljeno na vreme.
Navijte alarm kao i inače. Da, koliko god možda zvučalo smešno jer ste kod kuće, navijanje alarma i nastavljanje rutine može vas pripremiti da bolje započnete dan i iskoristite višak vremena koji ćete imati ujutru za sebe, da popijete kafu na miru i da organizujete sebi dan.
Organizujte svoj radni prostor, nabavite udobnu stolicu (ili iskoristite udoban jastuk na staroj stolici), koju ćete obožavati tokom radnih sati. Dobro je i da razmišljate o kancelarijskom materijalu. Dakle, pre svega pripremite svoj radni prostor, neka bude slično organizovan kao i onaj u samoj kancelariji.
Obezbedite neophodnu opremu, koja se može sastojati iz računara, slušalica, funkcionalne kamere na računaru i adekvatnih softverskih programa za rad, i nikako ne zaboravite najbitniji sastojak: dobru internet konekciju.
Precizno odredite alate komunikacije, posebno između zaposlenog i nadređenog, i jasno definišite kako one kratkoročne, tako i dugoročne zadatke koje je neophodno obaviti.
Usaglasite se oko kolaborativnog alata koji će biti korišćen u poslu. Posebno je bitno obratiti pažnju na to da li svi saradnici i kolege znaju da adekvatno koriste alate. Ako i ne znaju, prilike su takve da će morati da nauče. Zato, obezbedite uputstva ili podršku za one kojima je pomoć oko savladavanja ovih alata neophodna.
Definišite način dostavljanja radnog učinka, odnosno definišite izgled dnevnih ili periodičnih izveštaja.
Ako baš ne možete u potpunosti razdvojiti svoj radni od privatnog prostora, svakako da možete razdvojiti radno vreme od privatnog. Bitan je cilj i zato u skladu s njim upravljajte i svojim vremenom i produktivnošću. Razmislite i o tome da odredite signale koji će za vas značiti da ste u poslu, a za vaše ukućane „Ne uznemiravaj”. Na primer, kada držite slušalice na ušima ili kada zatvorite vrata sobe.
Loše strane prinudnog remotea:
Bilo kako bilo, usled ove situacije, mnogi će spoznati prednosti digitalnog obavljanja posla, a možda čak i uneti sve neminovnije novine u svom poslovanju. Uostalom, digitalni trendovi u 2020. donose nam poslovne strategije koje su izuzetno efikasne u trenutnoj situaciji. Svi koji na vreme usvoje moderne metode rada biće u prednosti u odnosu na druge kada se situacija normalizuje.
U celom ovom haosu ipak postoje određene pozicije kojima samo mesto rada ne predstavlja veliki problem. To su uglavnom radne pozicije u digitalu i IT-ju, kao što su PPC manager, social media manager, SEO manager, content creator, web project manager, digital marketing planner i sl. Ove pozicije imaju prednosti, u smislu da uz računar i dobru internet konekciju možete obavljati i dalje posao nesmetano, kreirati kampanje, pratiti analitiku, planirati i pisati postove, pripremati vizuale, tekstove, biti aktivni na društvenim mrežama i u komunikaciji sa svojim korisnicima, održavati sajt i sl.
Značaj digitala u kriznim vremenima pandemije ogleda se pre svega u mogućnostima nesmetanog obavljanja posla u vanrednim situacijama. Recimo, da ste community manager nekog brenda, vi i dalje imate mogućnost da uz računar i pristup internetu obavljate svakodnevne zadatke bez ograničenja i vodite društvene mreže, pogotovo u ovim situacijama, jer je moguće da će korisnici u ovakvim prilikama imati još više upita od strane korisnika. Znači, potrebna je dobra volja i vaša kreativnost.
Ukoliko ste pak project manager na nekom projektu, opet postoje različite vrste kolaborativnih alata, gde online i dalje možete komunicirati sa svojim timom i pratiti napredak projekta, uvoditi eventualne promene i sl.
I evo je. Idealna prilika da se bolje upoznamo sa novim softverskim programima i aplikacijama koje olakšavaju komunikaciju na daljinu. Priliči vam da budete u toku. Došli smo do momenta u kom više ne možemo da se izvlačimo da nismo imali vremena da se posvetimo novim tehnološkim čudima. Konačno ćete upoznati sve čari Zoom sastanaka, Google Apps, Wrike organizacije zadataka, Hangouts chatova i drugih platformi koje danas mogu sačuvati mnoge glave. Potencijalne radnike možete intervjuisati preko video-poziva u okviru Zooma, Hangoutsa, Skypea, audio-snimke možete transkribovati preko Otter.ai itd.
Maksimalno iskoristite prednosti online komunikacije i pretvorite svoja ograničenja u nove poslovne puteve kojima ćete se slobodno kretati.
I konačno. Mnogi će spoznati prednosti koje pruža online obrazovanje, a mlađe generacije će uživati u novim metodama sticanja znanja. Drugim rečima, praksa će pokazati da je online učionica jednako vredna, a možda i vrednija od one tradicionalne.
I najzad, radni dan je završen. Sve su prilike takve da ponovo nećete otići dalje od svog digitalnog univerzuma. Virus i vanredno stanje su pokazali da možemo i bez institucija, ali ne i bez kulture. Ili je možda bolje reći da je kultura konačno pokazala svoju digitalnu vrednost. Danas, više nego ikad ranije, postajemo svesni digitalne transformacije kulturnog života i upoznajemo se sa jednim novim iskustvom konzumiranja kulture.
Ako su kulturni radnici ulagali u digitalizaciju, sasvim je sigurno da ovih dana za njih nema krize. Sa koronavirusom postali smo savremenici vremena virtuelnih koncerata, izložbi, bioskopa, predavanja, pozorišnih predstava itd. i sve nam je na raspolaganju, samo je potrebno da načinimo jedan klik. U borbi protiv usamljenosti i izolacije veoma pomažu i najnoviji trendovi virtuelnih happy hoursa, žurki, pidžama partyja itd., uz neizbežnu kameru.
Ne plašite se promena, prihvatite savremene alate kao deo svakodnevice, jer nikada ne znate kada vam mogu spasiti dan.
Čuvajte sebe i druge, budite odgovorni!
Copyright © InternetAcademy. Sva prava zadržana. Privatnost.
Komentar