Još uvek nije kasno da se pridružiš generaciji 2024/25!

Kako da kreirate dobar marketing plan sa skromnim budžetom

Čuveni motivacioni govornik i autor knjiga o uspehu Brajan Trejsi kaže da svaki minut proveden u planiranju štedi 10 minuta rada, a vraća 1000% uložene energije zauzvrat. Ovo je lekcija koju možete primeniti u mnogim sferama života i rada, a to je posebno slučaj u oblasti marketinga.

Da biste došli do ciljeva koje ste zacrtali, važno je da imate plan sa nizom koraka koji će vas dovesti do njihovog ostvarenja. To podjednako važi i za životne i za poslovne ciljeve. Ukoliko želite da vaše poslovanje ili proizvod bude relevantan, neophodno je da kreirate temeljan marketing plan i tako definišete ciljeve i procese koji vode ka njihovom ostvarivanju.

marketing strategija

Marketing plan deo je plana poslovanja

Jedan od važnih elemenata vašeg biznis plana jeste marketinška strategija, to jest plan promocije i oglašavanja usluga ili proizvoda koje nudite. Da biste uspešno prodali svoj proizvod, preduslov je da potencijalni kupci znaju za proizvod. Ipak, šanse da dođe do toga su male ako ne ulažete u marketing.

Baš zbog toga, kao i u svim drugim sferama poslovanja, potrebno je imati plan. Treba da jasno vidite koji su prvi koraci, koje ste ciljeve postavili i kako doći do njih. Ovakav plan zahteva doslednost, ali i mogućnost prilagođavanja.

Delovi marketing plana

Za marketing planove ne postoji jasna formula, ali se u svakom mogu pronaći sledeći elementi: podaci sakupljeni pažljivom analizom tržišta, opis niše i ciljanog tržišta, opis usluge ili proizvoda, jedinstvena prodajna pozicija i analiza konkurencije, opis marketinške strategije, izjava o misiji, pozicioniranje i cena brenda, ciljevi marketinga, budžet, kao i analize i ocene napretka (kao što je broj poseta sajtu, zadovoljstvo korisnika i slično).

Inspiracija za dobar marketing plan

Pre nego što vas upoznamo sa strategijama za stvaranje marketinškog plana sa ograničenim budžetom, predstavićemo vam idealne uslove. Sledećih nekoliko saveta biće vam veoma korisni prilikom pisanja i realizacije marketing plana, bez ograničenja u vezi sa budžetom i drugim resursima.

Vaša vizija je izvor inspiracije

Uvek imajte u vidu zbog čega ste odabrali da radite određeni posao. Šta je bila vaša motivacija kada ste pokretali projekat i kako vidite svoju budućnost nakon rada na njemu? Stigurno ste razmatrali dugoročne ciljeve i kako da ih postignete.

Za svaki poslovni, samim tim i marketing plan, veoma je važna vizija. Zbog toga, kada god naiđete na zastoj i ne znate kojim putem da nastavite, osvrnite se na svoju prvobitnu ideju. Čime ste bili inspirisani? Setite se kako ste sve otpočeli i ponovo podstaknite entuzijazam. Sve što je potrebno jeste da ponovo probudite tu viziju koja vas je vodila. Tu ćete pronaći odgovore na pitanja koja je važno postaviti dok pravite marketing plan.

Obavite SWOT analizu i odredite poziciju naspram konkurencije

Važan proces u okviru marketinškog plana jeste određivanje snage, mogućnosti, slabosti i pretnji u vezi sa vašom uslugom ili proizvodom. Zaključci i saznanja koja ste dobili SWOT analizom biće vam izuzetno korisna dok kreirate „četiri P” marketinškog plana – product (proizvod), promotion (promocija), place (distribucija) i price (cena). 

Ukoliko ste već kreirali proizvod, potrebno je da uradite analizu tržišta i otkrijete kakve je cene ustanovila vaša konkurencija. Kada napravite poređenje sa konkurentom, imaćete bolji uvid i u vašu cenovnu poziciju.

Definisanjem cene doći ćete i do vrste promocije koju želite da pokrenete. Promocija zavisi prvenstveno od proizvoda. Trebalo bi sebi da postavite pitanje kakav će prodajni objekat odgovarati proizvodu koji nudite. Da li su vam potrebni dodatni materijali ili promoteri? Da li bi društvene mreže mogle biti dobar medij za promocije? Kako će takav proizvod doći do potrošača?

Bez odgovora na ova pitanja, nema ni marketing plana.

rad na marketing planu

Fokusirajte se na svoju nišu

Kada se sve prethodno uzme u obzir, jedan od prvih koraka u formiranju marketing plana jeste tačno određivanje niše i ciljne grupe. Nakon definisanja ova dva elementa možete se posvetiti komunikaciji sa publikom.

Količina informacija i kanali komunikacije predviđeni su marketing planom. Svakodnevno zatrpavanje ciljne grupe informacijama o brendu, uslugama ili proizvodu može dovesti do toga da je izgubite. Sa dobrim marketing planom kanalisaćete informacije, te nećete deliti više informacija nego što je potrebno. Pomoću njega ćete imati kontrolu nad pitanjima kako, koliko i kada.

Umesto da delite sadržaj „zbrda-zdola”, uz marketing plan dobićete recept kako da profilišete i bolje upoznate svoje klijente. Razvijte interesovanje za potrebe svojih klijenata. Otkrijte šta su njihove dnevne okupacije, sa kojim izazovima se sreću i čime se bave.

Specijalizujte se za svoju ciljnu publiku i pomozite im da reše probleme sa kojima se suočavaju. Tako ćete sačuvati njihovo poverenje i dobiti stalne klijente, odnosno kupce.

Usavršavajte marketing plan dok pratite konkurenciju

Nemojte odstupati od svog marketing plana, ali takođe ne bi trebalo da zapostavite ni svoju konkurenciju. Budite u toku sa načinom na koji vaši konkurenti privlače potrošače i na šta se fokusiraju pritom. Kada uvidite koji je njihov recept za uspeh, moći ćete da prilagodite strategiju. Marketing plan treba sprovoditi dosledno, ali u okviru njega treba ostaviti prostor za promene u skladu sa trendovima tržišta. U tom pogledu, vrlo važan deo svake ozbiljne kampanje su Google reklame.

Pravila sa kojima smo vas do sada upoznali možete primeniti na bilo koji marketing plan. U tekstu koji sledi otkrivamo vam kako možete kreirati marketing plan u realnim uslovima modernog poslovanja.

Marketing plan sa skromnim budžetom

U modernim kompanijama često su sredstva za marketing ograničena, a ponekad se i dodatno smanjuju. Zato marketing stručnjaci često imaju zadatak da pažljivo biraju svoj pristup i taktiku.

Verovatno se pitate zašto je marketing plan važan i kada je budžet ograničen? Uzmite u obzir da se od stručnjaka za marketing očekuje da pokažu da će se investicija isplatiti (ROI). U tom smislu, plan je neophodan za prikaz i merenje rezultata. Ovo je veoma značajno kada radite sa skromnim budžetom i morate da opravdate svaki dinar koji je uložen.

Elementi dobrog marketing plana

Cilj dobrog marketinškog plana je da usmerava vaš tim prema najbitnijim ciljevima, da predvidi marketinške i poslovne izazove i pomogne vam da kreirate budžet.

U tekstu koji sledi predstavićemo vam savete stručnjaka koji vam mogu pomoći da napravite dobar marketinški plan.

  • Odredite SMART ciljeve

U pitanju su specifični, realistični, merljivi, dostižni i vremenski određeni ciljevi. Veoma je važno da se pridržavate ovih ciljeva kako biste formirali održiv marketinški plan i vodili svoj tim na pravi način.

Kako na produktivan način odrediti SMART ciljeve? Pre svega, oni bi trebalo da budu povezani sa mogućnostima, pretnjama i izazovima koje ste definisali u prvoj fazi. Zato jasno navedite rezultate koji će biti postignuti kada ispunite svaki od SMART ciljeva.

Na primer, SMART cilj bi mogao biti „obezbediti pomoću digitalnog marketinga 10 potencijalnih kupaca svakog meseca” ili „u naredna 4 meseca kreirati novu web stranicu”. 

Određivanje SMART ciljeva će vam omogućiti da rukovodiocima i nadređenima date dokaze o isplativosti marketinške kampanje.

  • Kreirajte vremenski okvir

Nemojte zaboraviti da utvrdite kratkoročne i dugoročne ciljeve. Kratkoročni ciljevi će pozitivno uticati na održavanje motivacije, ali ne gubite iz vida širu sliku. Zbog toga su vam neophodni dugoročni planovi. Ustanovite rokove za aktivnosti poput vremena distribucije i sastanaka. Takođe, od svog tima možete tražiti povratne informacije u vezi sa vremenskim okvirima za specifične zadatke.

Važno je da vodite računa o obavezama koje vaš plan predviđa. Ono što ste propisali i sami treba da poštujete, naročito kada je u pitanju davanje informacija. Zato treba i sebi da zadajete rokove i stvorite naviku da obaveštavate svoj tim o ukupnom napretku. Na taj način, oni će razumeti kako oni doprinose projektu.

  • Postavite strategiju

Strategiju bi trebalo da formirate tako da podrži troškove marketinga i taktike koje ste izabrali. U ovoj fazi treba definisati kako ćete ostvarivati ciljeve i rešavati probleme.

Ako niste sigurni kako da kreirate efektnu strategiju, jedan od načina jeste zauzimanje kritičke distance. Pokušajte da razumete potrebe vaše ciljne grupe. Počnite da razmišljate kao oni. Postavite sebi pitanje kojom bi stazom trebalo poći kako biste svoju poruku preneli ciljnoj publici i na koji ćete način zadovoljiti njene potrebe i zahteve.

Ova strategija treba da podstakne kreativnost, pokrene komunikaciju, odabere kanale i definiše ključne komponente.

Kao što možete primetiti, svaka faza u kreiranju uspešnog marketing plana podrazumeva vraćanje na početak i sagledavanje priče iz novog ugla. Pre same izrade plana treba da poznajete svoju ciljnu publiku, njene probleme, potrebe, interesovanja i načine na koje joj vi možete pomoći.

Ponovo osmotrite i svoje dosadašnje iskustvo. Pregledajte kampanje koje ste već uspešno priveli kraju. Tako ćete utvrditi koji su potezi doneli rezultate, a koji nisu.

  • Jasno predstavite svoju taktiku

Sada je potrebno da razradite detalje koji sačinjavaju vaš marketing plan. Zadaci i koraci koje treba preduzeti da biste postigli ciljeve jesu vaša taktika. 

Recimo, u taktiku spada delegiranje. Dobro razmotrite raspodelu odgovornosti: dodelite članovima tima konkretne zadatke i odredite one koji će tim zadacima upravljati. Dok neki od njih sa tačno utvrđenim budžetom pokreću Ads kampanju, drugi će upravljati blogom, treći će kreirati sadržaj za sajt itd. Neizostavna osobina dobrog lidera jeste pravilno dodeljivanje zaduženja.

Tim i marketing plan

  • Procenite resurse kojima raspolažete

Marketing plan podrazumeva budžet, tehnologiju i ljude koji će učestvovati u kampanji. U skladu sa tim, pitanja od važnosti za ovaj deo plana su:

  • Tehnološki resursi – Kakva tehnologija je neophodna da vaša marketinška taktika bude uspešna? Da li je tehnologija koju koristite ažurirana? Da li su tehnološki ciljevi izvodljivi u granicama vašeg budžeta?
  • Ljudski resursi – Da li je u vašem timu dovoljno ljudi sa adekvatnim setom veština? Da li je potrebno da uključite grafičkog dizajnera, eksterne PR agencije ili neki drugi tip usluge? Da li su vam potrebni spoljni saradnici?
  • Finansijski resursi – Da li se vaš plan za marketing uklapa u okvire unapred utvrđenog budžeta ili se finansije raspoređuju na osnovu taktike?

  • Definišite krajnji cilj

Iako vam to može zvučati nelogično, u prvoj fazi razvoja marketing plana treba krenuti od kraja. Neka vaš krajnji cilj bude kristalno jasan.

Da biste to postigli, postavite sebi sledeća pitanja: Koji izazovi treba da se prevaziđu? Koji su problemi koje treba rešiti? Koje su potencijalne opasnosti? Koje mogućnosti treba iskoristiti?

Čak i ako trenutno ne možete da date odgovor na svako od ovih pitanja, ne treba da brinete. Neki od odgovora će se pojaviti u toku samog procesa. Važno je da ih tražite dok uporedo razrađujete marketinški plan.

Nemogućnost pronalaženja odgovora može zaustaviti razvoj marketing plana, te je to prva opasnost sa kojom ćete se suočiti na ovom putu. Druga zamka nalazi se u mogućnosti da se previše vežete za zamišljenu taktiku, koja se neće uvek podudarati sa stvarnom slikom.

Recimo, za vašu kompaniju bi u ovoj fazi glavni izazov mogao biti nedostatak posetilaca na sajtu koji je zastareo ili gubi saobraćaj jer se ne uklapa u nove Google algoritme.

Bez obzira na to sa kakvim se problemima suočavate, važno je da ih preopoznate i rešite.

Ovo su, dakle, neka od osnovnih pravila za kreiranje uspešnog marketinškog plana sa ograničenim budžetom.


Definisanje i planiranje ciljeva je od  izuzetne važnosti za efikasnost jedne marketinške kampanje. Ukoliko imate želju da razvijete veštine neophodne da biste razvili i primenili marketing plan, brojne obuke na InternetAcademy mogu biti idealno rešenje. Imaćete priliku da radite na realnim projektima uz pomoć mentora i kroz praksu naučiti kako se stvara, razvija i primenjuje uspešan marketinški plan.

4 stepenika do uspešne karijere u internet poslovanju! Spremili smo dokument koji otkriva koja su to četiri stepenika koja vode ka profitabilnoj karijeri u online poslovanju. Preuzmite izveštaj ovde.

Da li ima mesta? Upisni rok 2024/25. je otvoren.

Da saznate sve o upisu, kliknite ovde.

Prijavite se